MERİT GRUBU


Cinque Terre


DR. A. BOTAN BERKER

Genel Müdür, Yönetim Kurulu Üyesi


Orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan Dr. Botan Berker, lisans eğitimini ODTÜ İşletme bölümünde, lisansüstü eğitimini ise University of Deleware’de ekonomi dalında yapmış olup, Marmara Üniversitesi’nden finans doktoru ünvanı almıştır.

İş yaşamına, T.C. Merkez Bankası’nda dış borç uzmanı olarak başlayan Berker, daha sonra “Dünya Bankası” ve “OECD Türkiye’ye Yardım Konsorsiyumu” bünyesinde sağlanan kredilerle ilgili çalışmalar yapmıştır. Ödemeler Dengesi Bölümü’nde müdür yardımcılığını takiben, Merkez Bankası’nın yurt dışı piyasalardan borçlanmalarını gerçekleştirmekten sorumlu Uluslararası Kuruluşlar Bölümü’nde müdürlük yapmıştır.

1994-1996 yılları arasında Merkez Bankası Londra Temsilciliği görevini yürüttükten sonra, 1999 Ocak ayında Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı’ndan ayrılarak, Fitch Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu’nun Türkiye ofisini açmıştır. 2012 yılı Mart ayına kadar Fitch Ratings Türkiye’nin Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

2012 Yılı Nisan ayında Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri şirketini kurmuştur. Aynı zamanda Turcas A.Ş.’nin riskten sorumlu bağımsız yönetim kurulu üyesi ve Grass Savoye Türkiye A.Ş.’nin yönetim kurulu danışmanlığı görevini yürütmektedir. Ayrıca, Marmara Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nde finans dersleri vermektedir.


EMRE DEMİRKOL


İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Emre Demirkol, 1997 yılından itibaren sırasıyla Citibank NA, Cargill, DHB Bank NV, T.S.K.B. ve L.F.C.’de kurumsal bankacılık ve proje finansmanı alanında yöneticilik yapmıştır. 2005 yılından itibaren özellikle Bankacılık, Sigorta, Telekom, ve Üretim sektörlerine yönelik Müşteri Odaklı Dönüşüm programları çerçevesinde yönetim danışmanlığı yapan Demirkol, kurumsal strateji, performans yönetimi, organizasyonel tasarım ve kanal yapılanması alanlarında uzmanlaşmıştır. Yatırım ve Proje Finansmanı, Kurumsal Risk Yönetimi konularında danışmanlık faaliyetlerine devam eden Demirkol, Merit Risk Yönetimi çatısı altında, Finansal Yapılandırma ve Risk Modeli tasarımı konularında faaliyet göstermektedir.

Kurumlara sağladığı finansal hizmetler, verimliliği arttırıcı ve büyümeyi sağlayıcı iş ve finansal stratejilerin belirlenmesi, uygulamaya geçilmesi, kurumdaki performans yönetiminin uyumlu hale getirilmesi ve organizasyonel yapıdaki değişikliklerin tasarlanması gibi farklı fonsksiyonları kapsamaktadır. Stratejik Planlama, Risk Yönetimi, Finansal Yönetim, Satın Alma ve Şirket Evlilikleri konularında aralarında Demir-Çelik, Kimya, Taahhüt, Alüminyum, Turizm, Bankacılık vb sektörlerde birçok firmaya yurtiçi ve yurtdışı projeleri için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Cinque Terre
Cinque Terre


BÜLENT AKGÜL

Danışman


Orta öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Bülent Akgül, lisans eğitimini İTÜ Elektronik Haberleşme Mühendisliği’nde, yüksek lisans eğitimini Pennsylvania State Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yapmıştır ve doktora eğitimine ise Marmara Üniversitesi’nde devam etmektedir. Reuters US’de 1997’de Kredi/Sabit Gelirli Menkul Kıymetler Analisti olarak başladığı iş hayatına Türkiye’de 2001 yılından itibaren çeşitli yatırım bankalarında kredi ve hisse piyasalarında Kurumsal Finansman alanında devam etmiştir. 2005-2013 yılları arasında Fitch Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu’nun Türkiye ofisinde, Kurumsal Şirketler bünyesinde direktör olarak kredi analistliği yapmıştır. Halen Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık’ta partner olarak çalışmalarına devam etmektedir. Kredi riski ve temerrüt riski çalışmaları, Kurumsal Finansman uzmanlık alanlarıdır.MEHMET ARDIÇ


Orta öğrenimini İzmir Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Mehmet Ardıç, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-Ekonomi ve Uluslararası Finans dallarında lisans eğitimini 2014 yılında bitirmiştir. Lisansüstü eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde devam edip Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Finans programından master derecesi almıştır. Finans alanında doktora çalışmaları yapmakta olup eğitimine devam etmektedir. Merit Risk’te finansal analist olarak kariyerine başlamıştır ve 3 yılı aşkın süredir şirket bünyesinde aktif olarak yer almıştır. Finansal analiz konusunda uzmanlaşmış olup araştırma raporları hazırlanmasına destek vermektedir. Temel olarak kredi riski modellemeleri ve kredi riskine ilişkin analizler üzerine yoğunlaşmış olmakla birlikte piyasa riski ve operasyonel risk konularında da modelleme, algoritma oluşturma ve değerlendirme sürçlerine katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda içsel derecelendirme yaklaşımına yönelik olarak rating ve skoring konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Bankacılıkla ilgili konular da diğer ilgilendiği alanlar arasındadır.Cinque Terre


ALKUT KILIÇİlk ve orta öğretimini TED Ankara Koleji’ınde tamamlayan Alkut Kılıç, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünde tamalamıştır. İş yaşamına 1996 yılında İş Yatırım Menkul Değerler’de başlayan Kılıç, yatırım danışmanlığı, kurum için hisse senedi alımı satımı, birey ve kurumsal fon ve portföy yönetimi bölümlerinde çalışmıştır. Daha sonra Morgan Stanley Menkul Değerler’de Türkiye hisse senedi türev ürünler sorumlusu olarak iş yaşamına devam etmiştir. Sonraki dönemde Oyak Yatırımportföy yönetimi bölümüne müdür olarak çalışmıştır. 2013 yılında Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri ailesine katılan Kılıç, kredi riski analiiz, kredi risk modellemesi konularında partner olarak görevini sürdürmektedir.GELİŞMELERDEN E-POSTA İLE HABERDAR OLUN